Pustaki budowlane

Nowoczesne budownictwo korzysta z materiałów, które nie tylko mają lepsze parametry izolacyjne czy wytrzymałościowe, ale też w znacznym stopniu upraszczają stawianie konstrukcji. Przykładowa galanteria betonowa to szereg gotowych elementów, które montuje się za pomocą odpowiednich spoiw bez potrzeby tworzenia skomplikowanych szalunków i długo schnących wylewek wykonywanych z betonu towarowego. Do bardzo popularnych i powszechnie wykorzystywanych materiałów zaliczają się pustaki betonowe. W asortymencie naszej firmy są one dostępne w różnych wariantach, wykonane z materiałów takich jak gazobeton czy suporeks. Oferujemy je w wielu wymiarach, co pozwala na dopasowane produktu do rodzaju stawianej konstrukcji i wymogów technicznych.

Gazobeton i suporeks, czyli beton komórkowy

Beton komórkowy jest nowoczesnym materiałem budowlanym, który łączy w sobie trzy bardzo pożądane cechy: lekkość, doskonałą izolacyjność termiczną oraz podatność na obróbkę. Mieszanina z dodatkiem piasku kwarcowego, wapna (cementu) i wody dojrzewa w autoklawie w otoczeniu pary wodnej. W efekcie w strukturze materiału powstają miliony niewielkich porów. Ich liczba może być zmienna zależnie od przeprowadzonego procesu technologicznego. Dlatego gazobeton jest dostępny w różnych gęstościach – 400, 500, 600 i 700 kg/m3. Rzadziej spotykane są wersje o gęstości 300 i 350 kg/m3.

Pomiędzy gęstością a izolacyjnością gazobetonu zachodzi relacja odwrotnie proporcjonalna. Im wyższa gęstość, tym niższa izolacyjność. Pustaki z suporeksu lub gazobetonu nadają się do budowania jednowarstwowych ścian nośnych. Dzięki lekkości nie wymagają budowy wzmacnianych fundamentów. Ponadto materiał jest ekologiczny, odporny na grzyby i pleśnie, ma zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci oraz wydzielania jej nadmiaru korzystnie wpływając na mikroklimat wnętrz.